جدایی نادر از سیمین

سلام

بالاخره توفیقی حاصل شد که بعد از این مطالعه این همه نقد و بررسی و تعریف و تمجید تو فضای از مجازی، فیلم پر سر و صدای جدایی نادر از سیمین رو ببینم، اون هم تو سینما، بعـــــله، درسته، تو سینما، همینجا تو ایرلند…

ب یکشنبه، پدر برای سخنرانی در حسینیه دابلین دعوت شده بود، حسنینیه دابلین تنها مرکز شیعی ایرلند هست که نسبتا فعالیت های خوبی هم دارد، نماز جمعه، دعای کمیل هفتگی و البته برنامه های مناسبتی، خلاصه شب نیمه شعبان را در حسینیه گذراندیم، مهمان هایی هم از انگلیس داشتند، شب را هم در یکی از آپارتمان های مجهز طبقه بالای حسینیه گذراندیـــم تـــا بعد از ظهر روز یکشنبه، از قبل خبر داشتم که IFI جدایی نادر از سیمین را پخش میکند، میدانستم هم که میشود اینترنتی بلیط را خرید ولی خب با توجه به تجربه اخیر فیلم هری پاتر (بلیط از پنج روز قبل گرفتم، روز افتتاحیه اکران فیلم در محبوب ترین ساعت ممکن، بعد که رفتم سینما دیدم هنوز همانجا بلیط میفروشند، با وجود اینکه سالن داشت میترکید!) فکر نمیکردم این فیلم ایرانی در دابلین چندان طرفدارانی داشته باشد که بعد از ظهر یکشنبه بلیط گیر نیاید، خلاصه خوشحال و خندان به سمت مرکز شهر حرکت کردیم، رفتم برای بلیط که فهمیدم تجربه ام به درد عمه صدام میخورد، فقط یک بلیط ته قضیه مانده بود، پرسید: دانش آموزی؟ گفتم: بلی، ولی کارتی چیزی ندارم، دانشجویی حساب کرد، محترمانه از والدین گرامی تشکر کردم و خواستم بروند استارباکس حالش را ببرند تا من فیلم را ببینم…؛

در مورد فیلم فقط میتوانم بگویم فوق العاده بود و این فوق العاده بودن بیشتر از هر چیز نتیجه پرداخت عالی شخصیت ها و اصطلاحا خاکستری بودن آنهاست، هیچکدام از شخصیت ها بد مطلق یا خوب مطلق نیست، همه ممکن است عصبانی شوند، اشتباه کنند، به رحم بیایند و …، البته از داستان پر فراز و نشیب و صیغل خورده هم نباید گذشت، نکته دیگر اینکه بر خلاف اکثر فیلم های ایرانی که در خارج از مملکت سر و صدایی به پا می کنند، ایرانی ها را انسان هایی احمق، معتصب و افراطی نشان نمیداد… به طور کلی خوشمان آمد! :)

یک فکر در “جدایی نادر از سیمین”

 1. سلام سید جان
  کاش یه کم مفصل تر نوشته بودی
  دعا کن :
  Adsl ما زود وصل بشه
  خدا هیچ کافری را هم محتاج و مجبور به استفاده از دایال آپ نکنه
  تابستون خوبی داشته باشی
  Alles gute
  (F)

     0 likes

 2. سلام
  خب خدا رو شکر
  ما که این جاییم و هنوز توفیق نداشتیم این فیلم رو ببینیم. دایی شما هم که هر وقت ما می فرماییم برویم فلان فیلم را ببینیم می فرمایند : دو روز دیگه سی دی ش میاد می ریم می خریم!
  با این حساب خونه ی ما نباید جای سوزن انداختن داشته باشه با این همه سی دی !!!
  البته همین طور هم هست. البته با سی دی های یوسف خان!!!
  بعد از دیدن اون برنامه یوسف گفت ولی من همیشه سی دی های مناسب سن خودم می خرم. گفتم بله آخه تو خیلی پسر خوبی هستی! (L)

     0 likes

 3. سـلام.

  “انسان یعنی اثرپذیری! اختیاری، وقبل از آن و خیلی بیشتر از آن، غیراختیاری. کاری اش نمیشود کرد، جز با در معرض قرار ندادن خود..”
  این کامنت همان طلبه ضد.ی ست که به من معرفی.اش کردی؛ پیرو همان پستی که گفتم کامنت.ش را بخوان…

     0 likes

  1. علیک سلام
   بعله، مشاهده نمودیم…پس از این به بعد هر کس از ایران خارج شد را گروهی کافر و ملحد و فاسد مینامیم و هر کس در ایران تشریف دارد از همه بلایا و خطا ها مبراست و هیچ بدی بر او “اثر گذار” نیست… هر چه هم هر که بگوید توجیه هست، فقط آنان که در ایران میزیند خوبند، بقیه اخ میباشند! خیلی عالی…
   حالا ما معرفی کردیم گفتیم در آن فلان موضوع حرف خوبی زده، نگفتیم که میپرستیمش!
   در آخر، عزیز من شما که در قضاوتت مطمئنی، دیگر چی را میخوای اثبات کنی!؟

      0 likes

   1. 1. لطفا عصبانی نشو!
    2. شما اگه دوست داری که فکر کنی نظر من در مورد ایران و کفرستون های دیگه اینجوریه، با کمال احترام … می کنی! پس لطفا دیگه با من روی این محور صحبت نکن!
    3. مطمئنا همه جا -حتی قم- خوب و بد و البت در کنار هم وجود داره! اما باید ببینی دنبال کدوم هستی! این که من برم به جایی که جو غالبش بد باشه و بخوام دنبال خوب باشم؛ درسته!؟

       0 likes

    1. این بحث رو زیاد کردیم، چیز جدیدی نیست، در مورد اون جو غالب هم، شما وقتی پا تو از قم اونطرف تر گذاشتی حق داری راجع به چند میلیارد آدم نظر بدی و همه رو به یه چوب بزنی!

        0 likes

 4. جناب Sasan، آفرین به شما که برای نظرات دیگران ارزش قائلی! مثلا وقتی شما را مخاطب قرار می دهم، انگار نه انگار…! و در ضمن نمی دانستم مهربان.هایت شده اند تمام دنیا! آفرین به این همه قدرت!

  تحقیقات شما هم جالب است! ولی من رفتم دنبال آن جمله ای که به نقل از “امام خمینی” گفته بودی و به این نتیجه رسیدم که ایشون گفته اند: جمهوری اسلامی باید جوری باشد که آبش، برقش برای مردمش رایگان باشد… یعنی باید در مقوله اهداف.مان برود نه اینکخ وضع ما اینست. امیدوارم در فهمش اشتباه کرده بودید و قصد تحریفش را نداشتید!!

  اینکه جناب سید می گوید از قم بیرون نرفته ام! جوابش اینست که بشیند و در مورد من 5 دقیقه صحبت کند، مطمئنا به تته پته می افتد! اما ادعا می کند چیزهایی در مورد من می داند. هه

  نمی دانم چند میلیارد و نصف کره زمین را سید عزیز از کجای حرف های من آورده!؟ نمی دانم واقعا فکر می کند که جو مثلا قم با اونجایی که زندگی میکنه، یکیه!؟ و یا حتا جو محل زندگی فعلی.اش بهتره!؟ هــان!؟
  من علاقه ای به ادامه بحث ندارم؛ اما خسته شده ام از بس حرف.هایتان را زده اید و بحث را قطع کرده اید. از بس از این شاخه به آن شاخه پریده اید خسته شده ام و به نظرم آمده که دنبال جواب و حتا شنیدن نظر مخالف نیستید… این صرفا نظر من بود. همین

     0 likes

   1. سلام
    کجاییییییی؟؟
    چرا چیزی نمی نویسی؟
    حالا با این ساسانو عارف دعوات شده تقصیر ما چیه؟
    یا مینویسی یا ………… :-[ (U)

       0 likes

 5. خواستم بنویسم “جدایی نادر از سیمین” دی وی دیش اومد و من خریدم. البته هنوز ندیدمش. و تو هنوز اینجا رو به روز نکردی. این چه وضعیه اخه؟

  بعد دیدم چه دعوایی بوده. نکنه به خاطر این دعواها دیگه نمینویسی.
  ببین داداش ما اینجا با خوندن نوشته هات جون میگیرم. بنویس. بنویس که نوشتنت برا بعضیا مثل هواست.

     0 likes

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *